Dagmar Šimonová | Pátek, 04. listopad 2011 |
V katastru obce Bášť na severním okraji Prahy začíná v těchto dnech vznikat první developerský projekt zacílený na dřevostavby. Záměrem společnosti Pasea je vybudovat soubor patnácti přízemních pasivních rodinných domů realizovaných podle zásad ekostaveb.Dobrá dostupnost z Prahy a základní občanská vybavenost obce Bášť patří k základním argumentům, jimiž Pasea svůj, u nás zatím ojedinělý projekt, představuje. Do budoucna projekt počítá s výsadbou zeleně tak, aby vznikl dojem bydlení v parku. K tomu mají přispět i odpočinkové zóny s vybavenými dětskými hřišti a oplocení celé lokality.
Na výstavbu pasivních dřevostaveb byly použity ekologické přírodní materiály
Budoucí obyvatelé si mohou vybrat ze dvou velikostí domů s dispozicí 4+kk nebo 5+kk podle svých potřeb a možností. Aby svou konstrukcí, použitými materiály, náklady na výrobu a vlastní výstavbou domy zatěžovaly co nejméně životní prostředí, zvolila Pasea systém skeletové dřevostavby, opláštěné difuzně otevřenými panely z lisované slámy bez použití chemických přísad.
Tento materiál se vyznačuje vysokou požární odolností, výbornými tepelně akumulačními a zvukově izolačními vlastnostmi. Také foukaná celulózová izolace Isocell, použitá pro izolaci stěn a střech, patří mezi výborné izolanty s minimální uhlíkovou stopou. Součinitel prostupu tepla stěnou tak činí výborných 0,1 W/m2K. Vysoký důraz je kladen také na neprůvzdušnost obvodových konstrukcí, která bude prokázána blower-door testem u každé realizace.
Pasivní dřevostavby budou využívat obnovitelné zdroje energie
Všechny rodinné domy jsou navrženy a realizovány v pasivním energetickém standardu s měrnou potřebou tepla na vytápění do 20kWh/(m2a). Úspora na vytápění a ohřev vody může být až 90 procent oproti stávající výstavbě. Jako zdroj tepelné energie jsou využívány obnovitelné zdroje – tepelné čerpadlo systému vzduch-voda doplněné větráním s rekuperací tepla a zemním výměníkem, který slouží v zimním období k předehřevu čerstvého vzduchu a v létě k jeho ochlazení. V obývacím pokoji je instalováno komínové těleso pro případné připojení krbových kamen na peletky nebo biomasu.
Zajímavostí jsou senzory koncentrace CO2 standardně osazené v každém domě, které indikují kvalitu vnitřního prostředí a v případě zhoršení vzduchu v interiéru upozorní majitele na nutnost intenzivnějšího větrání. Výstavba ekologických dřevostaveb v Bášti u Prahy začne v září 2011, lhůta pro výstavbu jednotlivých domů činí pět měsíců.
Vaše komentáře (5)Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…